Süreç ve Hizmetlerinizin

BT stratejilerinize uyumunu

ölçmemenin oluşturacağı

risklerin farkında mısınız?

ROBİT ile ölçümlerinizi çevikleştirin.

IBM Cognos altyapısı ile
ROBİT'i

C.O.B.I.T. nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından,  Türkiye'deki bankaların uyma zorunluluğu bulunan kıstasların kısaltılmış halidir. 1996 senesinde ISACA ve ITGI tarafından geliştirilmiş olan COBIT, özünde Bilgi Teknolojileri Yönetimi  süreçlerini optimum hale getirmeyi hedefleyen, nokta atışı uygulamalar kümesidir. 

Süreç ve Hizmet performanslarının COBIT kıstasları ile sistematik şekilde ölçümlenmesini

İyileştirme aksiyonlarının belirlenmesini

Risklerin elimine edilmesini

BT stratejilerine uyumun izlenmesini

Kolaylaştırarak, hizmet ve süreç kalitesini yükseltmeye yardımcı olur.

Neden ROBİT?

 

ROBİT, Firmaların Cobit standartlarına uyumlu çalışıp çalışmadığını belirli sıklıklarla denetleyerek kontrol edebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. BT Süreç ve hizmetlerinin Cobit kriterlerine uygunluğunu, kontrol metriklerinin periyodik ölçümlenmesini yaparak sağlar. Bu ölçümlemelerin sonucunda hizmet ve süreç bazlı skorların oluşturulması ve süreç ve hizmet sahiplerinin bilgilendirilerek oto kontrol sağlaması amaçlanmaktadır. 
Nihayetinde bu skorların BT stratejilerine olan etkilerinin ve Kurumsal iş stratejilerine yansımalarının da görüntülenmesi sağlanmaktadır.

Özetle ROBİT, finans firmalarında iç sistemler ekiplerinin IBM Cognos alt yapısı kullararak KPI izleme, risk belirleme ve uyumluluk takibi yapmalarını sağlar.  Ayrıca ilgili ekipler ROBİT'den kritik süreç ve hizmetler için iyileştirici aksiyonları girerek, tüm BT'nin performansının artırılmasına yardımcı olur.

Bankanızın, enerjisini boşa harcadığının

farkında mısınız?

 
19 Mayıs Mahallesi, Sümer Sk.  Zitaş Sitesi
C2 Blok, No: 7 34736 Kadıköy | İSTANBUL
T: 0(216) 969  84 85 | info@compello.com.tr
Copyright © Smart Solutions Turkey. Smart Solutions Turkey bir AGI Global markasıdır.