ENERJİ PİYASALARI ANALİTİK ÇÖZÜMLER

Nasıl Yapıyoruz?

JForce, The Weather Company’den aldığı geçmiş ve gelecek hava durumu verilerini, UZMANLIĞINI ve YAPAY SİNİR AĞLARINI kullanarak işiniz üzerindeki etkilerini ortaya çıkartacak şekilde çözümler sunar; böylece süreçlerinize değer katan çözümler sunabilir.

 

Yaklaşımımız

Süreçleri optimize etmek ve maliyetleri düşürmek için hava durumu verilerini nasıl kullanabiliriz?

Finansal kayıpları azaltmak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için hava durumu verilerini nasıl kullanabiliriz?

Hava durumunun işletmenizi ve finansal performansınızı gerçekten nasıl ve ne kadar etkilediğini biliyor musunuz?

Personel ihtiyaçlarınızı optimize etmeme ve Operasyondaki Olası Aksaklıkları tahmin edilmesine yardımcı olmak için hava durumu verileri nasıl kullanılabilir?

Arz ve Talep tahmini için hava durumu verilerini nasıl kullanabiliriz?

 
 
 

WEATHER COMPANY FORECASTS ARE #1

Days 1-3
Day 3-5
Day 6-9

USA Forecasts

NEDEN “THE WEATHER COMPANY” ?

100+ meteorologists

Atmospheric data from 50,000 flights per day

200,000 worldwide weather stations

26B daily forecasts for 2.2B weather forecast

Data from 40 Million mobile devices

ENERJİ PİYASALARI ANALİTİK ÇÖZÜMLERİ

ARZ

 • Yenilenebilir Tahminleme

 • Doğalgaz Santral Üretim Tahmini

 • Sezonsal Tahminlemeler

 • Doğalgaz İhtiyaç Günleri

 • YAL/YAT Tahminleme

TALEP

 • Mikro Davranış Modelleme

 • Müşteri Segmentasyonu

 • Mikro/Makro Talep Tahmin

OPERASYON

 •  İş Süreçleri Yönetimi

 •  Öngörüsel Bakım

 •  Operasyon Optimizasyonu

 •  Saha Personeli Güvenliği

 

TALEP TAHMİN ÇÖZÜMLERİ

Mikro Davranış Modelleme
Sosyoekonomik ve sosyokültürel faktörleri de göz önüne alarak, tüketici davranışları modellenebilir ve segmente edilebilir. Bunun sonucu olarak talep tahmin modelleri mikro ölçekte ele alınabilir ve talep tahmin başarısı %50 iyileştirilebilir. Aynı zamanda portföy için en karlı bölgeler de ortaya çıkmış olur.
+ %50
Mikro>Makro Talep Tahmin
Talep tahminlerini etkileyen değişkenler her bölgede farklılık göstermektedir. Tahmin edilmek istenen bölgenin hava durumu verileri ve diğer değişkenler ile analizinin ardından çok daha başarılı tahminlemeler yapılabilmektedir. Bu tahminlemeler hem kısa dönem için hem de uzun dönem için yapılabilmektedir. Mikro ölçekteki bu bölgesel tahminlemelerin kullanılması ile makro talep tahminleri %50’ye varan oranda iyileştirilebilir.
Müşteri Segmentasyonu
Zararların büyük çoğunluğu yanlış müşteri segmentasyonundan kaynaklanmaktadır. Meslek grubuna göre yada kullanım tipine göre müşteri segmentasyonu yanıltıcı olmaktadır. Tüketici davranışlarının analizi ile bilinen segmentasyon kurallarına ek onlarca davranış bazlı segment saptanarak tüketici eğilimi daha doğru belirlenebilmektedir.
 

OPERASYON VERİMLİLİĞİ

İş Süreçleri Yönetim

Teklif oluşturma, sözleşme imzalama, trade işlemleri, sözleşme baglama, pozisyon kapama gibi faaliyetlerin, kurum kültür ve kurallarının süreç akışı ile yönetilmesi sayesinde; Daha hızlı ve kontrollü işleyen süreçlere kavuşmanın yanı sıra, süreçlerin şeffaflığından ötürü tüm adımları performansını ölçümleyebilir ve gözlemleyebilirsiniz. Bir başka çıktı ise hata ve suistimallerin engellenmesi ile karlılığın artmasıdır.

Operasyon Optimizasyonu

Öngörüsel Bakım yapmak istemeyen fakat yinede kesinti sürelerini minimumda tutmak ve bütçelerini doğru yönetmek isteyen enerji şirketleri, saha personelini arıza olma olasığına göre sahada konumlandırabilmektedir.

Öngörüsel Bakım

İletişim hatlarında geçmiş dönem arıza bilgileri ile hava durumu verilerinin eşleştrilmesi sonucunda arazalara neden olan hava olaylarını tespit ediyoruz. İkinci aşamada ise 500m2 hassasiyetteki hava tahminlerini kullanarak hangi bölgede hangi zaman arıza olacağını tahminliyoruz. Bu sayede arıza olmadan önce müdehale gerçekleşirken, kesintiler minimum düzeyde kalabiliyor.

Saha Personel Güvenliği

Yağış, sel, yıldırım, buzlanma ve dolu gibi hava olaylarına bağlı tehlikelerin önceden belirlenebilmesi sayesinde sahada çalışan personelin güvenliği sağlanırken, olumsuz hava olayının başlangıç ve bitiş saatine göre operasyon planlaması yapmanıza yardımcı oluyoruz

 

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Buyaka 2 Sitesi Kule:1, Poligon Cd. Kat:7, 34771 Ümraniye/İstanbul Tel: (0216)  668 02 90